افروغی با انتقاد از کم کاری اداره کل ارشاد استان،گفت:این اداره کل جایگاه مقدس و مهمی دارد و رسالت اصلی آن از اسمش مشخص است، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انشالله که این اتفاق در آن بیفتد.

به گزارش بهمئی نیوز؛نماز جمعه این هفته مرکز شهرستان بهمئی به امامت حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی اقامه شد.

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی با انتقاد از عملکرد و رویکرد ضعیف در مجموعه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد،گفت:در مورد اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی که منظور من اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان نیست بلکه مجموعه اداره کل  مخاطب اصلی سخنانم است و قطعاً در جریان سخنان قرار می گیرند، قطعا آنها هم اقداماتی خواهند داشت.

وی تصریح کرد: ظرفیت بسیار زیادی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی وجود دارد، نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اهدافی را برای این اداره در نظر گرفته است.

حجت الاسلام افروغی افزود: از جمله رشد فضائل اخلاقی که درست است دست حوزه است اما نان آن را فرهنگ و ارشاد اسلامی می خورد ؛ابزار و اطلاعات آن دست فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی ادامه داد: فرهنگ سازی برای استقلال فرهنگی، جلوگیری از نفوذ فرهنگی، استعداد یابی در زمینه های مختلف و بالا بردن آگاهی های فرهنگی مردم در حوزه های مختلف مانند فرهنگ کار،اشتغال،راهنمایی و رانندگی، فرهنگی، دینی و  سایر حوزه های مختلف دیگر از رسالت های مهم این اداره است .

امام جمعه شهرستان بهمئی تصریح کرد: سیاستگذاری که از همه مهمتر است و متاسفانه در این زمینه تعطیل است، سیاستگذاری فرهنگ جامعه در سطح استان بر اساس اسناد بالادستی متاسفانه به طور کامل تعطیل است، از این جهت هم تعطیلیم و مردم! از این اداره کلا مایوس باشید.

حجت الاسلام افروغی گفت:اقدامات لازم حمایتی و نظارتی مطبوعات و رسانه های محلی در استان ما صورت نمی گیرد و اصلا نیست، اگر فردا جایی گفتند هست حاضرم در فضای مجازی یا هر جای دیگر به صورت زنده اینها را بگویم و هیچ یک از اعضای اداره کل جرأت ندارد این سخنان را نقد کند، بیش از ۳ ماه است که این موضوعات را تحقیق کردم و با عزیزان درگیر بودیم،تعطیل هست و تعطیل شود و درش بسته شود آبرویش برای نظام بیشتر است.

وی تصریح کرد: ویرایش فرهنگ بومی مطابق با فرهنگ و شریعت و اصول و اسناد بالادستی فرهنگی دست عزیزان استان هست اما اصلا به ذهنشان هم خطور نمی کند،  تحقیق، مطالعه و رصد فضای رسانه ای کشور و دشمنان و اقدامات مقابله ای لازم برای دفع اثرات منفی آنها، از وظایف اداره کل ارشاد است که در این زمینه هم اقدامی صورت نمی گیرد.

خطیب نماز جمعه بهمئی خاطرنشان کرد:در حوزه های هنری از تئاتر، فیلم و سایر حوزه های هنری مربوط به فرهنگ و اسلامی و وظایفی که مهمند و در نهادی که دارای پسوند مقدس هست، با فرهنگ بومی ایرانی اسلامی مطابقت ندارد.

وی ادامه داد:ارتباط و تعامل با بقیه نهادها دراداره ارشاد اسلامی فعلی وجود ندارد، نهاد فرهنگ عمومی که برای وزارت خانه خیلی مهم است، ارتباط با روحانیت تاثیر گذار و ذینفوذان فرهنگی بومی تقریبا نیست.

امام جمعه شهرستان بهمئی تصریح کرد: در یک عدد اعلام کنم، آن رسالت و امکاناتی که با احتساب همه زیرساخت های نهادهای زیرمجموعه که در اختیار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است کمتر از ۲۰ درصد این امکانات کار می شود.

حجت الاسلام افروغی افزود: کمتر از ۲۰ درصد کارهای مفیدی که باید انجام دهند، کار می شود و این همه پول و امکانات که حداقل در بهمئی تنها بیش از ۵۰ میلیارد تومان برای ارشاد اسلامی سرمایه گذاری شد و بقیه شهرستان ها هم همینطور است، به اندازه یک میلیارد تومان سود از برنامه های و اقدامات آنها بیرون آید که در ارتقای فرهنگ مردم تاثیر داشته باشد، نیست .

وی با انتقاد از عملکرد ضعیف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: فرهنگ مردم را کج نکنند و  فرهنگ مردم را ندزدند، بقیه چیزها پیش کش این عزیزان.

امام جمعه بهمئی افزود: این اداره کل باید فکری به حالش شود، هم استاندار محترم و هم دستگاه های امنیتی باید فکری به حال این اداره کل کنند.

وی با بیان اینکه ممکن است در سخنرانی و خطبه های بعد برخی از اقدامات را بگویم ، تصریح کرد:از همه اقدامات و مشکلات خبر دارم و بیش از سه ماه در این زمینه تحقیق کردم و این طور نیست که از صبح فکر کردم و اینجا صحبت کرده باشم.

حجت الاسلام افروغی تصریح کرد: اینها از اقدامات و کارهای روتینی است که وزارتخانه از آنها بعنوان وظیفه می خواهد و نمی شود آنها را انجام ندهند، با همه این فعالیت هایی که خبر داریم کمتر از ۲۰ درصد اقداماتی که باید انجام می دانند، اقدام صورت گرفت یعنی به نحوی تعطیل شود بهتر است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان بهمئی ادامه داد: متاسفانه مجموعه ضعیفی در اداره کل فرهنگ و ارشاد استان که سرریزش را در ارشاد اسلامی شهرستان ما و دیگر شهرستان های استان داریم،وجود دارد.

حجت الاسلام افروغی گفت: هر امام جمعه در هر شهرستان رئیس شورای فرهنگ عمومی آن شهرستان است و بازوی اصلی و نیروی اصلی او فرهنگ و ارشاد اسلامی است اما چه سیاست گذاری و ارتباطی با ارشاد مرکز استان داریم؟ تقریبا صفر، تقریبا هیچ الا اینکه ما خودمان تماسی بگیریم.

امام جمعه شهرستان بهمئی در پایان سخنان خود با بیان اینکه وظیفه های مهمی بر عهده این نهاد است ،گفت:این اداره کل جایگاه مقدس و مهمی دارد و رسالت اصلی آن از اسمش مشخص است، فرهنگ و ارشاد اسلامی ، انشالله که این اتفاق در آن بیفتد.

انتهای پیام/