احداث واحدهای پتروشیمی دراطراف شهرهای با اقلیم خشک و کم آب مشکلات زیست محیطی ایجاد می کند.

به گزارش بهمئی نیوز؛یکی از مدیران اجرایی و بخشدار مرکزی اسبق بهمئی که در چند سال اخیر طرحهای توجیهی متعددی در حوزه اشتغال زایی و کارآفرینی ارائه داد،نسبت به آثار زیانبار احداث پتروشیمی در برخی مناطق مستعد کشاورزی هشدار داد.

 کریم افتخاری تصریح کرد:متاسفانه کارشناسان فنی واحدهای پتروشیمی به معضلات زیست محیطی احداث پتروشیمی در مناطقی که مستعد اقتصاد مبتنی بر کشاورزی هستند، توجهی ندارند.

وی افزود: مگر یک واحد پتروشیمی برای یک شهر چند هزار شغل مستقیم ایجاد می کند؟مگر یک واحد  پتروشیمی بیش از هزار نفر شغل مستقیم ، تازه بعد از بهره برداری که ممکن است ده ها سال طول بکشد،  ایحاد می کند؟

افتخاری خاطرنشان کرد:به نظر می رسد درخصوص احداث پتروشیمی در کنار برخی شهرها  خطای استراتژیک و راهبردی در حال وقوع است.

وی گفت:با  ده ها دلیل  می گویم پتروشیمی ها باید  کنار دریا باشند ؛علاوه بر صادرات مواد مصرفی، آب و برق و خطرات زیست محیطی برای انسانها و کشاورزی آن منطقه بسیارحائز اهمیت است.

بخشدار مرکزی اسبق بهمئی ادامه داد:بزرگترین خطای استراتژیک گذشته احداث کارخانه فولاد دراصفهان به جای مثلا بندرعباس یا بوشهر بود ؛می دانید کارخانه فولاد به آب زیاد نیاز دارد، پتروشیمی به آب زیاد نیاز دارد ، درحالی که شهرهای ما جهت مصرف آب شرب با رنج مواجه  هستند،بنابراین احداث پتروشیمی هرچند در راستای اشتغال خوب است  اما آیا می دانید اختصاص یک خط لوله 28اینچ آب  برای راه اندازی هر پتروشیمی می تواند  آب جمعیتی بالغ بر 50هزار نفر را تامین کند؟

افتخاری تصریح کرد:بزرگترین اشتباه احداث پتروشیمی ها در مناطق خشک و کم آب مثل گچساران و یا هر شهری با شرایط آب و هوایی مشابه دیگر است، این مجتمع های تجاری به اندازه نصف جمعیت شهر دوگنبدان درسال آب مصرف می کنند.

وی گفت:اگر همین 28اینچ آب را جهت  مصرف کشاورزی اختصاص بدهیم، می توان 14هزار هکتار از زمین های اطراف گچساران، بروجن و یا هر شهر دیگر  را سیراب کرد.

 این کارشناس و تحلیل گر ادامه داد:اگر  14هزار هکتار را تقسیم کنیم و  به هر نفر دو هکتار زمین جهت کشاورزی اختصاص دهیم می توان برای  7هزار نفر اشتغال مستقیم و دائمی ایجاد کرد، حتی اگر به هر نفر یک هکتار اختصاص دهیم یعنی می توان برای 14هزار شغل مستقیم ایجاد کرد و هزاران شغل غیر مستقیم و در زمینه محصولات کشاورزی از تولید کننده تامصرف کننده و خدمات دهنده ایجاد کنیم.

افتخاری افزود:درهرحال احداث پتروشیمی در حاشیه شهرها علاوه بر معضلات زیست محیطی باعث ایجاد گرمایش زیاد هوا به خصوص فلرها می شود  به طور مثال یک  واحد  پتروشیمی  درهر شب معادل یک شهر 25هزار نفری  روشنایی نیاز دارد و دهها معضل دیگر .

وی خاطرنشان کرد: تا دیر نشده باید جلوی این فاجعه زیست محیطی را گرفت و احداث واحدهای پتروشیمی را کنار دریا با صرفه و بخصوص درزمینه صادرات که توجیه اقتصادی بیشتری دارد،پیگیری کنیم.

افتخاری در پایان گفت:این تحلیل گر و کارشناس در پایان سخنان خود گفت: هدف بنده از این گفتار تنها پتروشیمی گچساران نیست،گچساران به عنوان نمونه است،  درکنار ما بهبهان و بروجن  و دهدشت و مارگون  نمونه های مشابه دیگر است که معضلات زیست محیطی آنها به همین شکل ادامه داد.

انتهای پیام/