اولین نشست شورای سلامت بهمئی در سال 1400 با مصوبات قاطعی به اتمام رسید که اگر همین مصوبات محقق شود،بیماری کرونا در شهرستان به راحتی کنترل می شود.

به گزارش بهمئی نیوز؛ اولین نشست شورای سلامت شهرستان بهمئی با حضور دکتر بانشی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج و رئیس مرکز بهداشت استان صبح امروز در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان شهرستان برگزار شد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بهمئی در این نشست با گلایه از بی تفاوتی و سهل انگاری برخی از شهروندان و مسئولان،گفت: هنوز دورهمی ها و دید و بازدیدها هستند،در روزهای اخیر هم مراسمی با جمعیت نزدیک به ۴ هزار نفر بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شهرستان داشتیم.

دکتر هاشم طاهری تصریح کرد:ما چون مرکز بستری نداریم که آمار فوتی ها و بستری های شهرستان برای ما ثبت شود، در رنگ بندی ها پایین تر از وضعیت قرمز قرار می گیریم اما در واقع قرمزیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر در پیک چهارم کرونا قرار داریم و اوضاع بسیار خطرناک است،گفت:نباید با این وضعیت سهل انگاری ها، انتظار کاهش پیک را داشته باشیم، هنوز عده زیادی باور نکردند که اصلا کرونا وجود دارد.

دکتر طاهری افزود:متاسفانه خیلی از مسئولان ما هم حتی در خانواده رعایت نمی کنند، کرونا از بمب شیمیایی هم مخرب تر است چرا که در چند لحظه ریه افراد را درگیر می کند و قربانیان بسیاری با سرعت بالا گرفته است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بهمئی با تاکید بر لزوم عملیاتی شدن تمامی مصوبات ستاد کرونا و شورای سلامت،گفت:ما نشست داریم که خروجی آن را حتی اعضای شورای سلامت هم نمی خوانند،نباید فراموش کنیم که کوچک ترین سهل انگاری ما منجر به مرگ همنوعان می شود.

دکتر طاهری افزود:ما نیاز به جلسه توجیهی اثبات وجود کرونا داریم ؛مردم عادی به ما مسئولان نگاه می کنند، وقتی ادارات رعایت نمی کنند از شهروندان عادی چه انتظاری باید داشته باشیم.

وی ادامه داد:ما واقعا دوست داریم ادارات شهرستان به ما کمک کنند، ما نیازمند همکاری ادارات و سایر نهادهای شهرستان‌ هستیم،باید ادارات متخلف به جای پلمپ کلا تعطیل شود.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان بهمئی با بیان اینکه بی توجهی مسئولان به رعایت پروتکل های بهداشتی و مصوبات کرونایی ظلم به کارکنان و پرسنل بهداشت و درمان است،خاطرنشان کرد: باید نگاهمان به کرونا جهادی باشد، دوست داشتم نشست شورای سلامت در بخش آی سی یو برگزار شود تا دیگر کسی ارزش این نشست ها را سرسری نگیرد.

دکتر طاهری با اشاره به اینکه آمار نمونه گیری روزانه ما از میانگین کشوری هم عبور کرده، گفت:برای نمونه گیری با مشکل محدوديت روزانه مواجه هستیم که در این راستا هماهنگی هایی با بیمارستان بهبهان داشتیم تا بخشی از کار به آنها واگذار شود.

وی افزود:قرنطینه در شهرستان بهمئی عملا تعطیل است و با افراد مختلف قانون قرنطینه تاکنون برخوردی نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان با گرامیداشت سال نو،گفت: ابتدا بر خود لازم می دانم مراتب تقدیر و تشکر ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان را از رئیس و پرسنل سلامت و همچنین مسئولان بهمئی اعلام کنم.

 دکتر محمد مهدی بانشی تصریح کرد:از ابتدای ایام کرونایی تاکنون در ۲۴ ساعت شبانه روز گوشی مدافعان سلامت خاموش نشد، نیروها خسته و فرسوده شدند که انتظار داریم مسئولان بقیه ادارات و نهادها و شهروندان این وضعیت را درک کنند.

وی با اشاره به اینکه اقدامات مقابله ای استان ما در برابر کروناویروس ستودنی است،گفت:استان ما در گرفتن تست گسترده و هوشمند بسیار خوب عمل کردند ؛استان ما در تعطیلات نوروزی ۲٫۵ برابر میانگین کشوری و در  بهمئی نزدیک به ۶ برابر ميانگين کشوری تست کوئید ۱۹ از مردم گرفتیم.

دکتر بانشی خاطرنشان کرد:متاسفانه پیک چهارم کرونا از بیخ گوش ما یعنی استان خوزستان و با کرونای جهش یافته انگلیسی و مقارن با تعطیلات نوروزی شروع شد.

وی افزود:اثرات دید و بازدیدها ی تعطیلات نوروزی  در ماه های آینده با افزایش فوتی ها و بستری ها دیده می شود.

رئیس مرکز بهداشت استان با بیان اینکه نزدیکی به ایام تزریق عمومی واکنس کرونا می تواند منجر به توهم پایان کرونا شود، ادامه داد:می ترسم ۸۰ درصد تلفات ناشی از کرونا به دلیل عادی انگاری به بهانه نزدیکی به واکسن و و توهم پایان کرونا رخ دهد که باید در این زمینه دقت بیشتری شود.

دکتر بانشی گفت:راهبرد آموزش و فرهنگ سازی در چنین شرایطی بسیار ضروری است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد:راهبرد دیگر قرنطینه کردن بیماران است که تاکید ما قرنطینه در منزل است.

وی ادامه داد:راهبرد بعدی ما حمایت از گروه های آسیب پذیر است تا کمتر در معرض بیماری قرار بگیرند.

مسئول قرارگاه شهید سلیمانی در این نشست با تاکید بر لزوم حمایت همه جانبه مسئولان از شبکه بهداشت و درمان برای مقابله با کرونا،گفت:مهمترین اصل در هر جامعه، سلامت جسمی و روحی شهروندان است و همه باید برای تحقق این مهم تلاش کنیم.

فرج دهبان نژادیان تصریح کرد:۱۰نفر از بسیجیان ما روزانه از ۸ صبح تا ۸ شب در ایستگاه غربالگری ورودی شهر فعالیت دارند و با توجه به اینکه آموزش های لازم را برای گرفتن تست کرونا دیدند،از ابتدای تعطیلات نوروزی تاکنون بیش از ۴۰۰ تست گرفتند.

محمد درخشان، رئیس اداره صمت شهرستان بهمئی در این نشست نسبت به نقض قرنطینه توسط برخی از اصناف هشدار داد و گفت:متاسفانه راننده بین شهری داریم که تست آنها مثبت است اما همچنان فعالیت دارند و قرنطینه نشدند که لازم است با آنها برخورد جدی شود.

فرمانده انتظامی شهرستان بهمئی در ادامه این نشست گفت:ما تنها یک ورودی را کنترل می کنیم امکانات و زیرساخت های لازم را برای کنترل کامل مبادی ورودی به شهرستان نداریم.

سرهنگ سید نوراله  تقوی نژاد تصریح کرد:ما برخودهای قانونی متعددی با ناقضان و متخلفان داشتیم که در این راستا چند خواننده بازداشت شد و برای چند خانواده صاحب عروسی کرونایی متخلف پرونده قضایی تشکیل دادیم.

وی با بیان اینکه هنوز بهمئی به خاطر بافت عشیره ای هم مسیر با سایر مناطق کشور برای رعایت پروتکل های بهداشتی به خصوص در مراسمات تشییع نشد، با طرح یک سوال گفت:چرا مردم در شهرستان بهمئی زیر بار رعایت قانون خاکسپاری نمی روند و قانون گریزی می کنند.

سرهنگ تقوی نژاد با تاکید بر اینکه دلیلی در سهل انگاری نیروی انتظامی وجود ندارد،خاطرنشان کرد: ارباب رجوع نیروی انتظامی آحاد جامعه است اما بقیه ادارات و نهادها با قشر خاصی از جامعه مواجه هستند، بنابراین ما بیشتر از بقیه نهادها در بحث کرونا متضرر می شویم.

فرماندار بهمئی در این نشست گفت:آمار فوتی ها و نمونه های مثبت شهرستان رو به افزایش است و برخی از شهرستان های همجوار ما در وضعیت قرمز هستند که برای ما زنگ خطری جدی است.

حکمت اله سنایی تصریح کرد:همچنان تجمعات عزا و عروسی برای ما دو چالش اساسی است، مشکل در عروسی ها خواننده ها هستند و ساز و کار برخورد چالش اصلی ماست.

وی افزود:باید یکبار برای همیشه این مشکل را برطرف کنیم،روال منطقی این است که گزارش تجمعات را همه نهادها و مراجع به شبکه بهداشت اعلام کنند و رئیس شبکه بهداشت هم به صورت مکتوب به دادستان اعلام کند تا به صورت قانونی برخورد شود.

سنایی خاطرنشان کرد:بحث رنگ بندی مشکل دیگر ماست، اگر به شکل واقعی و با در نظر گرفتن آمار فوتی و بستری های ما در سایر استان ها اعلام شود،وضعیت ما بدتر از شرایط اعلامی است که بهتر است این دوگانگی چالش ساز  توسط مسئولان دانشگاه علوم پزشکی چاره اندیشی شود.

فرماندار بهمئی با بیان اینکه  اگر مسئولان ادارات منتظر تذکرات شبکه بهداشت بنشینند ،بی انصافی است ،گفت:مسئولان ادارات باید کنترل  و کمک کنند، بنده از ابتدا هم از پلمپ ادارات متخلف حمایت کردم اما سعی کنید این کار با هماهنگی صورت گیرد.

سنایی ادامه داد:مناطق گردشگری شهرستان تا اطلاع ثانوی تعطیل است، ورود هر گونه گردشگر به بهمئی ممنوع بوده و متخلفین با جرائم سنگین رانندگی مواجه می شوند.

وی گفت:کلیه مصوبات نشست شورای سلامت متناسب با رنگ بندی نارنجی اعلام می شود و تصمیم گیری های ما تا اطلاع ثانوی متناسب با رنگ نارنجی است.

فرماندار بهمئی افزود:کلیه اماکن ورزشی شهرستان تعطیل است، مراسمات خاکسپاری (متوفیان کرونایی و غیر کرونایی)تنها در ساعت ۶تا ۸ صبح با هماهنگی شهرداری و شبکه بهداشت و در مان و به صورت خانوادگی برگزار می شود.

سنایی ادامه داد:کلیه آرامستان ها تا اطلاع ثانوی تطعیل است،نصب بنر اطلاع رسانی مراسمات عزا در معابر عمومی ممنوع بوده و از مسئولان چاپخانه ها در شهرستان تعهد گرفته می شود که سفارش چاپ هیچ بنر مراسم ترحیمی را نپذیرند.

وی در رابطه با کنترل اوضاع شهرستان در روز سیزده به در، گفت:امسال مانند سال گذشته مبادی ورودی مناطق گردشگری از صبح دوازدهم مسدود می شود.

فرماندار بهمئی گفت: مسئولان ادارات برای فرهنگ سازی در هیچ مراسم تشییعی شرکت نکنند و در فرصت مناسب چند روز بعد از خاکسپاری می توانند برای تسلیت با رعایت پروتکل های بهداشتی به خانواده متوفی مراجعه کنند.

سنایی در پایان سخنان خود از کلیه مسئولان خواست از ظرفیت فضای مجازی برای مبارزه با کرونا استفاده کنند.

امام جمعه شهرستان بهمئی هم در این نشست با تبریک میلاد حضرت مهدی موعود و بهار طبیعت،گفت:خداوند متعال به وسیله ابزار های مختلف ما را امتحان می کند، ویروس کرونا هم می خواهد ما را به یک اضطرار جهانی رهنمون کند، همه اینها طبق سنت های الهی است .

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی با اشاره به اینکه ما در تشکیل قرارگاه مبارزه با کرونا پیشتاز بودیم ،گفت: اگر اقدامات شکل گرفته در قرارگاه بهمئی مورد مطالعه قرار گیرد برای کنترل بیماری در سایر نقاط کشور مفید است.

وی افزود:اگر ذره ای در این مسیر اهمال کنیم، در مرگ افراد شریکیم .

حجت الاسلام افروغی خاطرنشان کرد:از دغدغه های رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان تقدیر و تشکر می کنيم، همه باید در میدان مبارزه با کرونا، سرباز شبکه بهداشت و درمان شویم.

انتهای پیام/