ماجرای صندوق های اعطای وام در شهرستان بهمئی که چند ماهی است تب و تاب خاصی دارد،نیاز به تامل و واکاوی و همچنین ورود مسئولان به مساله دارد.

به گزارش بهمئی نیوز؛ ماجرای صندوق های اعطای وام در شهرستان بهمئی که چند ماهی است تب و تاب خاصی دارد،نیاز به تامل و واکاوی و همچنین ورود مسئولان به مساله دارد.

اقتصاد کشور در شرایط کنونی بیمار و دچار اختلال است؛ مشکلات تورم، بیکاری، سودهای کلان بانکی، ربا، دیرکرد‌ها وسودهای حرام و مشکلات معیشتی در جامعه زیاد است و مردم برای پولدار شدن و رسیدن به پول‌های سریع الوصول برای رفع مشکلاتشان به وسوسه‌های برخی افراد و گروه‌ها اعتماد می‌کنند.این وسوسه‌ها هم همیشه در یک پوشش نبوده و  مدام در حال تغییر است.

یکی از این سیستم ها وسوسه برانگیز تشکیل صندوق های  به ظاهر قرض الحسنه و بدون مجوز است که در قالب عضو گیری شبکه ای اقدام به جذب نقدینگی و اعطای تسهیلات می کنند ؛ این سیستم ها مخوف و مرموز در ماه های اخیر از شهرستان بهمئی هم  سربرآورد و اخیرا تعداد این صندوق ها به صورت ناگهانی افزایش یافت  و چندین خانواده را به خود مشغول کرد.

اوایل دهه هشتاد عده ای سودجو و تعدادی از روی غفلت(که قربانی تورهای سودجویان شده بودند) تجربه تلخ شرکت های هرمی را در بهمئی هم کشانده بودند و بعد از آنی یعنی در دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ عده ای سودجوی دیگر با تبلیغ کسب سود کلان از پرورش کرم ورمی کمپوست جیب مردم ساده دل را خالی کردند و هنوز پرونده میلیاردی مالباختگان شرکت های ورمی کمپوست به خصوص کسانی که به طمع دریافت سود کلان به احشام،خانه، ماشین و سایر اموال خود چوب حراج زده بودند، در مراجع قضائی باز است.

این افراد و گروه‌هایی که در ظاهر خود را منجی مردم به خصوص فقرا معرفی می کنند، مدل، راه و روش‌های جمع آوری سرمایه‌های مردم متفاوت است اما ماهیت همه آنها یکی است.

در مدل مشابه تمامی این صندوق ها  همیشه عده ای که زودتر ورود کنند و زودتر سپرده گذاری کنند، زودتر هم  تسهیلات می گیرند و عده ای که دیرتر آمدند و دیرتر پول بگذارند ریسک شکست در سرمایه گذاری آنها بالاتر است  ؛جالب اینجاست تعداد افرادی که ضرر می‌کنند چندین برابر افرادی هستند که سود می‌برند و افرادی که زودتر ورود می کنند پیشقراولان هستند و در واقع نقش اعتمادسازی  برای جذب نقدینگی را بین مردم بازی  می کنند.

با وجود اینکه طرح صندوق های خانگی با نام ها و عناوین مختلف در شهرهای نزدیک به خصوص رامهرمز طرحی شکست خورده است اما عده ای در شهرستان بهمئی همچنان بر تداوم فعالیت این صندوق ها اصرار دارند و تنور جذب نقدیگی برای بقای آن ها را داغ تر می کنند.

در تماسی که با یکی از صندوق داران داشتیم، وی که خود را ناجی و خادم مردم معرفی کرد و به شدت از سیستم بانکداری انتقاد داشت، به خبرنگار ما گفت:”روال کار ما اینگونه است که در مرحله اول برای آنکه مثلاً به یک نفر وام۲۵ میلیونی با پیش پرداخت ۵ میلیون داده شود، صندوق باید ۵ برابر ورودی جدید داشته باشد که اگر قسط ورودی های قبل را هم فرض کنیم به موقع پرداخت شود باید ۳ نفر جدید سپرده گذاری کنند”، با این اوصاف فرد متقاضی تسهیلات باید در به در دنبال قربانی بعدی بگردد .

با توضیحاتی که از این صندوق دار استنباط شد وقتی بخواهند به ۳۰۰ نفر وام پرداخت کنند باید ۳ برابر، یعنی ۹۰۰ نفر ورودی جدید داشته باشد و برای پرداخت وام به ۱۰ هزار نفر باید صندوق ۳۰ هزارنفر دیگر ورودی داشته باشند و مرحله بعد برای اعطای وام به ۳۰ هزار نفر باید ۹۰ هزارنفر ورودی  صندوق باشد.این اتفاق زنجیره وار پیش می رود اما بالاخره در  صورت پاسخگویی مسئولان صندوق به اعتماد سرمایه گذاران باز هم  در یک نقطه شاهد قطع سرمایه گذار جدید و در نهایت ورشکستگی صندوق هستیم.

این سیستم دقیقاً شبیه شرکت های هرمی و ماجرای کود ورمی کمپوست است، مسئول صندوق که از جیب خود پول نمی گذارد بلکه پول مردم را به مردم می دهد. هیچ تولید و سرمایه‌گذاری هم در این زمینه صورت نمی گیرد و هیچ جایی وجود ندارد که درآمد ۵ یا ۶ برابری داشته باشد که اگر بود خود دولت و یا افراد دارای رانت اطلاعاتی این کار را می‌کردند.

جالب تر اینکه بدانید این صندوق ها در خلاء قانونی و مشکلات سیستم بانک ها رشد می کنند. یعنی مردمی که از بانک های ربوی خسته شدند به اینها پناه می برند؛ قانون هم تا مادامیکه سیستمی شاکی خصوصی نداشته باشد جلوی آنها را نمی گیرد و زمانی که سیستم ورشکست شد یا سودجویان فرار کردند، دولت به هیچ وجه پاسخگوی وجه از دست رفته مردم نخواهد بود چرا که دولت تعهدی در این زمینه به مردم نداده است.

انتظار می رود دستگاه های دولتی ،نظارتی، امنیتی و قضایی نسبت به این صندوق ها روشنگری کنند و به مردم هشدارهای لازم را بدهند  و قبل از اینکه مسئله به بحران های اجتماعی و امنیتی تبدیل شود، مساله را حل کنند.

با توجه به نبود بانک قرض الحسنه در شهرستان توقع دیگر مردم بهمئی از مسئولان سیاسی و امنیتی که یک مطالبه عمومی هم هست اینکه در راستای جلوگیری از فعالیت سودجویان در این شهرستان محروم نسبت به تاسیس شعب بانک های قرض الحسنه مانند مهر ایران و رسالت اقدام فوری داشته باشند.

انتهای پیام/