زمانی شیعیانی از کشورهای شیعه نشین برای زیارت قبر مطهر ایشان می رفتند، بعضی سال ها زیارت کردن ایشان را ممنوع کرده بودند؛ در دوره بنی عباس به محبان امام حسین(ع) می گفتند باید دست راستتان قطع شود تا اجازه بدهیم به زیارت امام بروید.

به گزارش بهمئی نیوز؛کارگروه برگزاری مراسم عزاداری محرم و صفر بهمئی در سالن اجتماعات شبکه بهداشت و درمان این شهرستان برگزار شد.

امام جمعه بهمئی در این نشست با تقدیر از حضور اعضای کارگروه،گفت:همه شما برای برپایی عَلَم عزای امام حسین علیه السلام اینجا جمع شدید، این علم در واقع در دست صاحب الزمان(عج) است که  برای خونخواهی آن حضرت به دست فرزندشان حضرت صاحب هست.

حجت الاسلام سید محمد یوسف افروغی تصریح کرد: از میان احادیث در مورد عاشورا حدیث مشهور پیامبر(ص) که فرمودند: إنّ لِقَتلِ الحُسینِ حَرارَةً فی‌ قُلوبِ المُؤمِنینَ لاتَبرُدُ اَبَداً یعنی شهادت امام حسین علیه‌السلام یک داغ سوزانی است در دل مؤمنین که هرگز به سردی نمی‌گراید و ابدی است،اهمیت خاصی دارد.

وی گفت:این داغ سوزان حتی بعد از خونخواهی حضرت مهدی(عج) و بعد از اینکه آنحضرت انتقام عاشورا را می گیرد هم سرد نمی شود و تا جهان هستی باقی است،این داغ همچنان پابرجاست.

حجت الاسلام افروغی خاطرنشان کرد: در میان احادیث و روایات ما شنیدیم که نحوه ورود حضرت زهرای مرضیه به صحرای محشر و درخواست دیدن امام حسین علیه السلام و اینکه در خود قیامت هم روضه امام حسین علیه السلام برگزار می شود،نشان از ابدی بودن این داغ سنگین است.

وی ادامه داد: حتی هنگام هبوط حضرت آدم(ع) در زمین برای تسکین قلب ایشان بر اثر گریه های فراوان، اسامی پنج تن آل عبا به ایشان آموخته شد و دوام و آرامش حضرت آدم در این دنیا به خاطر ذکر امام حسین علیه السلام بود.

امام جمعه بهمئی با تاکید بر اینکه اولین روضه خوان امام حسین(ع) خود خداست،گفت: اسم امام حسین توسط خداوند متعال انتخاب شد، وقتی فرشتگان به وسیله قنداقه امام حسین(ع) مشکلشان حل می‌شود، همین اتفاقات در عوالم دیگر متناسب با ظرفیت های مختلف در عالم فرشتگان، عالم اجنه، عالم انسان ها،عالم حیوانات و حتی عالم گیاهان و جمادات تجلی امام حسین علیه السلام وجود دارد.

حجت الاسلام افروغی تصریح کرد: خدا رحمت کند مرحوم آقای دولابی را، می‌گفت در منزل یکی از دوستان آنهایی که اهل دل بودند، وقتی شیر آب خانه منزل شاگرد ایشان قطراتی داشت می ریخت، من صدای ذکر یا حسین یا حسین از این قطرات آب می شنیدم.

وی افزود: تجلی کنونی شخصیت امام حسین(ع) اربعین بوده که خود یک فرهنگ است مانند جبهه و جنگ که ۸ سال با آن همه شهید، آزاده، جانباز و رزمنده و خیلی اتفاقات در آن برای ما فرهنگ بود.

 حجت الاسلام افروغی با بیان اینکه این فرهنگ غنی دینی نیازمند مطالعه و تحقیق بسیار است،گفت: الان دانشمندان رشته های گوناگون نه تنها مسلمانان حتی غیر مسلمان ها دارند در این زمینه تلاش و کوشش می کنند.

وی ادامه داد: اهمیت احترام به عزای امام حسین(ع) و تلاش برای برپایی با شکوه این عزا مهم و فوق العاده است ؛در یک دوره ای قبر مبارک امام حسین علیه السلام تخریب شد و شخم زده شد، روی آن زمین را کشاورزی کردند تا نام امام حسین علیه السلام گم شود، شیعیانی از کشورهای شیعه نشین برای زیارت قبر مطهر ایشان می رفتند، بعضی سال ها زیارت کردن ایشان را ممنوع کرده بودند؛ در دوره بنی عباس به محبان امام حسین(ع) می گفتند باید دست راستتان قطع شود تا اجازه بدهیم به زیارت امام بروید.

امام جمعه بهمئی خاطرنشان کرد: راوی می گوید در شهر بصره سرپل این شهر ایستاده بودم، عده زیادی را می دیدم که دست راست ندارند و چه آدم هایی که سال بعد رفتند و دست چپشان هم به عشق اباعبدالله علیه السلام قطع شد تا بتوانند امام حسین علیه السلام را زیارت کند.

وی افزود: شهدای ما هم به نوعی به عشق به اباعبدالله علیه السلام رفتند و شهید شدند، آزادگان ما هم به عشق امام حسین(ع) در زندانهای بعث دوام آوردند و در واقع زندانبان ها اسیر دست اسرای ایرانی بودند که همین جا به همه آزادگان به خصوص آزادگان شهرستان پیشاپیش سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی را تبریک عرض می کنم.

وی گفت: این نکته را عرض بکنم که هر شخصی با هر دیدگاهی به جنگ رفت در حال حاضر با هر دیدگاه سیاسی هم که داشته باشد، ما مدیون ایشان هستیم، خانواده ما، زندگی ما و حیات ما مدیون این ایثارگران هستیم.

حجت الاسلام افروغی با تاکید بر اینکه امام حسین علیه السلام الگوی ما در همه زمینه هاست،تصریح کرد: این الگوی در همه زمینه ها بدون استثناست، انشا الله با هماهنگی سازمان تبلیغات، ستاد نماز جمعه شهرستان و سایر مسئولین نشستهایی را با مسئولین هیئت های مذهبی و مداحان شهرستان خواهیم داشت و نکات امنیتی تربیتی و اخلاقی را آنجا عرض می‌کنم.

وی گفت: به نظرم در شرایط کنونی مراسم زنجیرزنی نداشته باشیم مگر اینکه هرکس زنجیر شخصی خودش را داشته باشد، امسال به خاطر رعایت پروتکل های بهداشتی سینه زنی سنتی نداریم، باید فاصله های اجتماعی رعایت شود، هیئت ها در محیط های بسته برای مثال در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) که هم کوچه تنگی دارد و محیط و مسجد آن هم تنگ است و تراکم جمعیت آنجا مثل هر سال زیاد است، نداریم و مکان هیئت باید امسال جابجا شود.

حجت الاسلام افروغی ادامه داد: درب ورودی هیئت ها  باید کنترل شود تا مبادا تجمع عاملی برای انتشار ویروس کرونا شود.

وی گفت: باعث فکر اساسی برای تهیه ماسک در شهرستان کنیم، هیئت ها باید در این زمینه تدبیری بیاندیشند ،آیا برای تهیه ماسک در ایام محرم نیاز است کارگاه تولید ماسک راه اندازی کنیم که به طور یقین نیاز داریم .

امام جمعه بهمئی در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم دقت بالای رسانه ها در انعکاس مراسامات عزای ایام محرم و صفر و نقش حساس آنها در این زمینه، گفت:وظیفه رسانه ها در این ایام به اندازه کادر درمانی در ایام کرونای سنگین است،رسانه ها باید در این راستا خیلی ظرافت به خرج دهند.

حجت الاسلام افروغی تصریح کرد: گاهی یک فیلم از قمه زنی مسلمانان در اروپا یا گوشه ای دیگر از جهان پخش می شود و بعد از پخش آن فیلم همان جا صدها مسلمان را شهید می کنند  یا به سمت آنها تیراندازی می‌شود یا خانه های آنها در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: یک کلیپ چند دقیقه ای برای دنیا هم مهم نیست که این اتفاق در بهمئی رخ داد،در تهران یا در نیوجرسی، در این زمینه رسانه ها یک رسالت ظریف، دقیق و سنگینی بر عهده دارند.

امام جمعه بهمئی گفت: تلاش کنیم در آن شور و حال و هوای عزاداری مسائل معرفتی را هم در نظر بگیریم.

وی افزود: زمان مراسم عزاداری باید بسیار کوتاه شود ، ابتدا و انتهای آن مشخص گردد و در این زمینه یک وحدت رویه صورت گیرد، باید با توجه به تناسب شرایط آب و هوایی خودمان زمان را تنظیم کنیم.

حجت الاسلام افروغی خاطرنشان کرد: سبک سینه زنی جدید را در ایام کرونا باید تجربه بکنیم،سینه زنی ما باید در محیطی با فاصله گذاری اجتماعی و نقات خط کشی شده مثلاً در محیط حیاط مدارس و مساجد بزرگ مثل مسجد حضرت ولیعصر که حیاط بزرگی دارد برگزار شود.

وی افزود: دغدغه اصلی ما همانطور که از فرمایشات مقام معظم رهبری هم شنیدیم، رعایت پروتکل های بهداشتی در این ایام است، همانگونه که مثال زدم در یک دوره باید برای زیارت امام حسین(ع) دست قطع شود و جان دهیم الان هم عزاداری نباید تعطیل شود اما همانطور که قرآن هم فرمود لا تُلْقُوا بِأَیدِیکمْ إِلَی التَّهْلُکةِ یعنی  به دست خود، خودتان را به هلاکت نیندازید، باید پروتکل های بهداشتی رعایت شود، باید حفظ جان مردم در اولویت ما باشد.

امام جمعه بهمئی افزود: حفظ جان مردم و آبروی کشور خیلی مهم است، آبروی دین خیلی مهم است، باید مراسمات را هم با شکوه تمام برگزار کنیم هم با تمام قدرت ادارات همه، هیئت داران،طلاب، روحانیت دست به دست دهیم، امسال فشار مضاعف و چند برابری بر روی دوش همه ماهاست.

حجت الاسلام افروغی تصریح کرد: برای رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام عزاداری در مراسمات دینی و مذهبی شهرستان بهمئی تا الان رو سفید بیرون آمدیم، کاری بهآمار نداریم اما نحوه برگزاری نماز جمعه و برنامه های مذهبی که تاکنون در سطح شهرستان در ایام کرونایی داشتیم، الحمدالله خوب و با رعایت نکات بهداشتی و پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

وی در پایان گفت: خدا را شاکریم که از معدود شهرستانهایی بودیم که مراسم عید غدیر در آن برگزار شد، خدا را شکر این مراسم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی برگزار شد.

تصاویر تکمیلی خبر:

انتهای پیام/