در شهرستان بهمئی گونه های متفاوت گیاهی وجود دارد که بسیاری از آنها با وجود داشتن خواص دارویی و مصرف غذایی همچنان مغفول مانده اند.

به گزارش بهمئی نیوز؛شهرستان بهمئی دارای دو اقلیم متفاوت گرمسیری و سردسیری است که همین امیر منجر به رویش گونه های متنوع گیاهی و درختی طبیعی در آن شده است.

هر چند میوه ها و گیاهان سردسیری مانند آویشن،موسیر،کرفس،لیزک،چویل،زالزاک،لاله واژگون و نظیر اینها بیشتر در این شهرستان کاربرد دارند اما تنوع گونه های گیاهی ناشناخته و کمتر شناخته شده گرمسیری می تواند ظرفیت بزرگی برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی در این شهرستان باشد.

در مناطق گرمسیری بهمئی درختچه ای با میوه های جالب وجود دارد که با وجود ارزش غذایی،خواص دارویی و قدرت ارز آوری همچنان مورد بی توجهی مردم و مسئولان شهرستان قرار دارد.

درختچه ای که مردم بهمئی به زبان محلی به آن لجگین می گویند میوه آن در برخی کشورها مانند آمریکا و اسپانیا جایگاه ویژه ای دارد.

نام علمی این درختچه که به صورت خودرو در دشت ها و حواشی دره های مناطق گرمسیری بهمئی یافت می شود caparis spinosa است که به دلیل شباهت به هندوانه به آن هندوانه وحشی هم می گویند.

پزشکان ریشه این درختچه را در درمان هپاتیت بسیار مفید می دانند، در صورتیکه میوه این درخنچه کال و نرسیده باشد از آن ترشی درست می کنند و درصورت رسیده بودن که نشانه ی آن، شکاف برداشتن میوه است، به صورت مستقیم و تازه خورده می شود.

این درختچه که از گونه های بومی شهرستان است، ثروتی ناشناخته است که متاسفانه ما تاکنون بارها با بی توجهی از کنار آن گذشتیم اما نمی دانستیم چه طرفدارانی در خارج از کشور و به خصوص در آمریکا، مراکش، اسپانیا، ایتالیا، پرتغال و یونان دارد.

از لجگین در اسپانیا نوعی سس به نام سس کبار تهیه می‌شود که بسیار خوش عطر و طعم است و کمی به سس خردل همراه با فلفل سیاه شباهت دارد. غنچه آن به عنوان ادویه در تهیه سس، کره، پنیر و در تزیین غذا و سالاد به مصرف می‌رسد. میوه‌های نارس و ریز پس از برداشت درون سرکه یا آب نمک نگهداری و از آن ترشی خوشمزه‌ای تولید می شود.

یک ظرف شیشه ای ۲۰۰ گرمی با کیفیت ترشی لجگین حوالی ۵ دلار به فروش می رسد وآمریکا با بیش از ۵ ملیون دلار یکی از بیشترین وارد کننده این محصول است.

لجگین در کنار مصارف غذایی و دارویی می تواند در کنترل فرسایش خاک به ویژه بر روی زمین های شیبدار که آبیاری در آنها سخت است و فرسایش خاک خیلی زیاد است ، موثر باشد.

لجگین در کاهش نفخ تاثیر داشته و خاصیت ضد رماتیسمی دارد و جهت درمان تصلب شرایین و از بین بردن عفونت کلیه به کار می‌رود. در طب آیروودایی (گیاه درمانی) لگجی به عنوان تحریک‌کننده و محافظ کبد ثبت شده است. در بعضی موارد لگجی برای درمان جراحت مفاصل، پوست و بدن به کار می‌رود. پوست ریشه گیاه سابقا در بیماریهای مختلف مخصوصا امراض مربوط به کبد و طحال مصرف می گردیدو از آن در موارد ضروری به عنوان مدر ،قابض و مقوی نیز استفاده به عمل می آمد . مصارف آن در رفع آب آوردن ، بالا بردن مقاومت بدن در برابر سرماخوردگی . اثر بر انگل لیشمانیا اثر ضد میکروبی اثر ضد التهابی رفع کمخونی و رنگ پریدگی دختران جوان رفع ضعف عمومی همراه با ضعف اعصاب و همچنین در نقرس معمول بوده است ،مطالعات جدید اثر مفید آن را در هیستری و حالات عصبی دیگر تایید نموده است .

تصاویر تکمیلی و کلیپی از باردهی این درختچه را در ادامه مشاهده کنید:

انتهای پیام/