غلبه بر مشکلات تحميلي فراشهري با تصميم گیري پشت درب هاي بسته و فرآيند هاي غير مشارکتي ممکن نيست. 

به گزارش بهمئی نیوز؛ اصغر منصوری، فعال فرهنگی_سیاسی شهرستان بهمئی در یادداشتی به وظایف شهروندان در خصوص انتخابات شورای شهر پرداخت.

در آستانه انتخابات شورای اسلامی شهر وانتخاب شورای اسلامی شهر کانديداهاي متعددي با سلايق و برنامه هاي مختلف پا به عرصه گذاشته اند و از هر فرصتي براي اعلام و رونمايي از برنامه هاي خود استفاده مي نمايند.

شهروندان یکی از وظایفی مهمی که دارند افرادی برای شورای اسلامی شهر انتخاب کنند که دارای: ۱- داراي روحيه کار جمعي و تشکيلاتي ۲- مشاوره پذير ۳- مسووليت اجتماعي بالا ۴- تخصص و اطلاعات کافي باشند.

یادمان باشد که بناست از میان صدها و ده ها هزار نفر شهروند تعداد چند نفر را انتخاب کنیم تا شهر را از طرف ما اداره کنند.

شورای شهر محل آزمون و خطا نبوده و جایی برای اشتغال نیست ، شورای شهر محلی برای فعالیت ها و بنگاهداری اقتصادی اشخاص نیست، شورای شهر محلی برای کار آموزی و هزینه کردن از جیب ملت نیست، شورای شهر محلی برای کسب در آمد و تحصیل مال برای برج سازی و…نیست.

برای تصدی این مسئولیت سنگین افرادی که تقوا، درستکاری و امانت داری شان برای مردم محرز است، شهر را با تمام ویژگی های فرهنگی اش می شناسند، اهل جار و جنجال و دروغ پراکنی نیستند ، از مسائل عمران ، خدمات و رشد و توسعه شهری آگاهی كافي دارند انتخاب کنیم.

هدف از تشكيل شوراها، مشاركت دادن مردم محلي در اداره امور خويش است تا افراد نسبت به اداره محل خويش احساس مسئوليت بيشتري پيدا كنند،اين نوع مشاركت كه از خصوصيات يك جامعه برخوردار از حاكميت مردمي است سبب پيشرفت و بهبود امور جامعه مي گردد.

شهر و شهروند موجوداتی با پیوندهای ارگانیک هستند که برای رشد و تعالی به همدیگر نیاز دارند و اگر این نیاز متقابل در ظرف زمانی خاص خود تامین شود می‌توان امیدوار بود که شهروند خوب و شهر ایده آل شکل می‌گیرد اما اگر این مهم محقق نشود، هر دو سوی این سیر ارتباطی بازنده خواهند بود و علاوه بر اینکه شهر، منابع خود را هدر می‌دهد، شهروند هم عمر خویش را فدای مسائلی می‌کند که هیچ سودی برای او ندارد.

آيا مسئوليت ما شهروندان فقط مطالبه است يا خود در اين روند دخيل و شريک هستيم؟ بايد متذکر شوم ؛ انسان را در قاموس ايمان به مسئوليت اخلاقي و حقوق همگاني خود مي شناسند،تعریف شهروند در دنياي امروز نيز همراه با انواع رسالت ها و مسئوليت هاست که فقط به دنبال حق پرسش، ادعا و مطالبه نيست، روي ديگر سکه ی حقوق شهروندي تکاليف و مسئوليت هاي شهروند مي باشد.

براي ساختن يک شهر خوب همه بايد با دلسوزی مشارکت داشته باشیم و هر شهروندي از دیدگاه خود شهر خوب را تعریف نماید.

شهروند خوب کسي است که فرمانروايي و فرمانبري را خوب بداند و به موقع به کار ببندد.

شاخصه خوب بودن شهر، استقرار حق ، عدل و امنيت مبتني بر عدالت اجتماعي است. شهر آنگاه آرامش می یابد که حقوق همه شهروندان پاس داشته شود.

عزت ، کرامت و شرافت شان تمیزداده شده و سوداگرانه و دلالانه به شهر و شهروندان نگريسته نشود.

مشارکت مردم دلسوز به حال شهر بهترين ضامن شايستگي شهر است. غلبه بر مشکلات تحميلي فراشهري با تصميم گیري پشت درب هاي بسته و فرآيند هاي غير مشارکتي ممکن نيست.

شهروندان مسئوليت پذير در کنار دست اندرکاران وظیفه شناس و کاربلد که فرصت عمومي را امانتی براي خدمت و پاسداشت اخلاق شهروندی مي دانند غنیمتی بزرگ است.

فرد به عنوان یک عنصر سازنده برای جامعه و محیط باید تلاش و همکاری لازم را در راستای رشد محیط زندگی و اجتماعی خود داشته باشد و اگر تک تک این عناصر وظایف خود را حول محور ساختن یک شهر خوب به درستی انجام دهند بدون شک شهری سالم و زیبا در خور شان مردم شریف خود خواهیم داشت.

شهر خوب تاثیر بسیاری در روحیه شهروندان دارد و این احساس پیوسته‌ای است.

آموزش به شهروندان 

شهروندان باید آگاهی کافی از وظایف شهروندی خود داشته باشند تا بر اساس این آگاهی و کسب آموزش‌های لازم تعریفی از مسئولیت خود به عنوان شهروند داشته باشند و وظیفه این آموزش و اطلاع رسانی‌ها بر عهده شورای اسلامی شهر، شهرداری‌ها، سازمان‌ها و نهادهای مردمی همچون تشکل‌های مردم نهاد و پایگاه‌های مساجد، هست.

متولیان در بخش‌های فرهنگی باید آگاهی مردم را بالا ببرند و در محیط شهری نقش‌ها مشخص شود که این نقش‌ها را قشرهای مختلف شهروندان بازی می‌کنند.

شهروندان باید بدانند شهر خانه دوم آنهاست
اگر شهروندان خوب شهر را خانه دوم خود بدانند و با شهرداری‌ وشورای شهر مشارکت و همکاری مداوم داشته باشند و مسئولان با خدمات هدفمند و مطلوب با شهروندان ارتباط دو سویه برقرار کنند، شرایط ایده آل پیش خواهد رفت

اگر مردم از وظایف و حق و حقوق شهروندی خود آگاهی کافی داشته باشند، رشد فرهنگ شهرنشینی سریع‌تر پیش خواهد رفت و در مقابل شهری آبادتر و زیباتر در انتظار مردم و مسئولان قرار خواهد گرفت.
انتهای پیام/