در این ایام آموزش های لازم به سالمندان در خصوص علائم احتمالی بیماری کرونا، نحوه ضدعفونی کردن و استفاده از لوازم حفاظت شخصی برای حفظ سلامت و فاصله گزاری اجتماعی داده شود.

به گزارش بهمئی نیوز؛همزمان با آغاز هفته جهانی سالمند،کارشناس مسئول واحد سلامت ،جمعیت ،خانواده و مدارس شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهمئی توصیه های عمومی مهمی را جهت حفظ سلامت سالمندان گوشزد کرد.

اکرم حصاری پور تصریح کرد: کووید ۱۹ بیماری جدیدی است و اطلاعات محدودی از آن در مورد عوامل خطر شدت بیماری در شرایط سنی مختلف وجود دارد. بر اساس اطلاعات موجود، افراد مسن و همچنین سایر سنین که بیماری زمینه ای جدی دارند، ممکن است در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به شکل شدید بیماری باشند.

وی افزود: با توجه به اینکه امسال  از طرف وزارت بهداشت شعار ملی روز جهانی سالمند “کرونا: فرصتی برای تغییر نگاه به سالمندان”نامیده شد، لذا توصیه های عمومی مهم برای حفظ سلامت سالمندان در مدت فاصله گزاری اجتماعی در زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ حضور این عزیزان و خانواده های ایشان به شرح زیر می باشد:

۱:ضروری است اعضای خانواده و دوستان به عیادت و دیدار سالمندان و منزل آنان در این ایام نروند و از طریق تلفن و یا برقراری ارتباط تصویری در فضای مجازی با ایشان ارتباط برقرار کنند. به آنها نحوه برقراری ارتباط تصویری با دیگران با استفاده از گوشی های هوشمند، لپ تاپ یا تبلت را نشان دهید.

۲: بسیاری از سالمندان درآمد محدود و ثابتی دارند و  این محدودیت مالی ممکن است کفاف پرداخت هزینه های  غذا یا دارو  و درمان آنها را نکند. همچنین بسیاری از سالمندان غیر فعال هستند، بنابراین توجه به تغذیه آنها نقش مهمی در حفظ سلامت و اطمینان خاطر و آرامش آنان ایفا می کند.به سالمندان برای اولویت دادن به تغذیه نسبت به مخارج غیر ضروری زندگی تاکید کنید.

۳: با توجه به لزوم تامین مواد غذایی در دوران نامعلوم جداسازی اجتماعی و از طرف دیگر لزوم ایمنی گروههای آسیب پذیر همچون سالمندان در برابر بیماری می توان تمهیداتی اتخاذ کرد. در برخی کشورها ساعت های ویژه ای را برای مراجعه افراد مسن و آسیب پذیر به فروشگاه های مواد غذایی در نظر گرفته اند تا میزان مواجهه سالمندان با سایر افراد جامعه و در نتیجه در معرض انتقال بیماری قرار گرفتن کاهش یابد.

۴:آموزش لازم به سالمندان فامیل داده شود که در صورت تماس با افراد مبتلا به کووید ۱۹ در خانواده و یا رخداد علائمی همچون سرفه، تب، تنگی نفس و یا بدن درد جدید طول کشیده با سامانه ۴۰۳۰ تماس حاصل نمائید.

۵:لازم است سالمندان، مراجعات غیر ضروری به پزشک یا آزمایشگاه را به تعویق بیندازند و در صورت نیاز به مشاور تغذیه و یا مشاور پزشکی در زمینه این بیماری با سامانه ۴۰۳۰ تماس حاصل نمایند. لازم است اعضای جوان تر فامیل به این عزیزان نحوه استفاده از این سامانه را آموزش دهند.

۶: در صورتی که پدربزرگ و مادر بزرگ ها دور از سایر اعضای خانواده و در شهر یا روستای دیگری اقامت دارند، از سفر سایر افراد خانواده برای دیدارشان و یا سفر آنها به نزد افراد فامیل پرهیز شود و خطرات احتمالی ناشی از برقراری روابط اجتماعی در این دوران را گوشزد کرده و دیدارها را تا زمان اعلام از سوی رسانه عمومی و وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به تعویق اندازید.

۷: آموزش های لازم به سالمندان در خصوص علائم احتمالی بیماری، نحوه ضدعفونی کردن و استفاده از لوازم حفاظت شخصی برای حفظ سلامت و فاصله گزاری اجتماعی داده شود.

۸:محلول های مناسب و استاندارد برای ضدعفونی کردن سطوح، تهیه و در اختیار آنان قرار گیرد.

۹: پاکسازی و یا ضدعفونی در زمان ورود مواد خریداری شده به منزل قبل از هر گونه استفاده و یا نگهداری مواد در یخچال، کابینت یا هر نقطه از منزل متناسب با نوع بسته بندی به آنان گوشزد گردد.

انتهای پیام/