پتانسیل بزرگ اشتغال زایی،صادرات و ارزآوری شهرستان بهمئی در حوزه گیاهان دارویی | بهمئی نیوز
پتانسیل بزرگ اشتغال زایی،صادرات و ارزآوری شهرستان بهمئی در حوزه گیاهان دارویی
شناسه خبر : 637 | تاریخ انتشار : 05 آگوست 2020 - 12:17 |

به گزارش بهمئی نیوز ؛ بهمئی دارای دو اقلیم متفاوت آب و هوایی است که همین امر منجر به رویش گونه های متنوع و متعددی از گیاهان داروئی در این شهرستان شده است اما نکته قابل تامل اینکه تاکنون برای این ظرفیت خدادادی هیچ گام موثری برداشته نشد.

امروزه نقش گیاهان دارویی در راستای خودکفایی در حوزه پزشکی، ایجاد اشتغال و توسعه اقتصادی بر هیچ کس پوشیده نیست.

ظرفیت تولید گیاهان دارویی یکی از پتانسیلهای بالایی است که می تواند در شهرستان بهمئی اشتغال زایی قابل توجهی ایجاد کند.

بهمئی منطقه ای استراتژیک است که نزدیکی به بنادر جنوب کشور ظرفیت صادارات کالاهای تولیدی این شهرستان را دوچندان کرده و می توان با استفاده مفید از این ظرفیت ارزآوری قابل توجهی نصیب کشور کرد.

در حال حاضر تنها گونه های کمی از گیاهان دارویی شهرستان بهمئی که بین مردم مرسوم و شناخته شده هستند به صورت سنتی و به صورت بی رویه برداشت می شود و همین امر منجر به هشداری برای احتمال انقراض برخی از گونه ها شده است.

بخش عظیمی از این تنوع گونه گیاهان دارویی بهمئی ناشناخته مانده است که لازمه شناسایی و کشف خواص این گیاهان حضور تیم های متخصص گیاه شناس و گیاه پزشک در منطقه است.

توسعه کشت گیاهان دارویی در کنار اشتغال و درآمدزایی می تواند عاملی برای جلوگیری از فرسایش خاک و نفوذ آب ناشی از بارندگی در زمین های دیم و حفظ مراتع شود.

شهرستان بهمئی زیستگاه های طبیعی دارد که در آن ده ها گونه گیاه دارویی شناخته شده مانند موسیر،لاله واژگون،بومادران،پونه،آویشن،گربک،بُن سرخ،تره کوهی،کرفس ، کاسنی، جاشیر، چویل، شاه تره، ریواس،درمنه،برنجاسف،مریم گی،شکر تیغال، بابونه، گل ختمی، شیرین بیان،پنیرک و نظیر اینها وجود دارد که در فصل بهار به صورت خودرو در دامنه‌های مرتفع و مناطق کوهستانی این شهرستان رشد می کنند.

مسئولان بهمئی می توانند با استفاده مفید از ظرفیت نهادهای حمایتی کسب وکار و برگزاری کارگاه های آموزشی کشت گیاهان دارویی این پتانسیل نهفته را به مرحله عمل رسانده و به رونق اشتغال به خصوص در حوزه روستائیان و عشایر شهرستان گام موثری بردارند.

تصاویر تکمیلی خبر:

انتهای پیام/

برچسب ها
ثبت دیدگاه

گالری تصاویر مشابه